Obilježen je Nacionalni dan hitne medicinske službe. Dan, kojim se diljem Hrvatske, od 2013. godine, građane upoznaje s organizacijom i djelokrugom rada ove iznimno odgovorne i teške djelatnosti, ali i važnosti pravodobnog prepoznavanja hitnih stanja, pravilnog pozivanja hitne medicinske službe, kao i poznavanja jednostavnih postupaka pružanja pomoći.

Zavod za hitnu medicinu Sisačko-moslavačke županije tom je prigodom organizirao vježbu zbrinjavanja većeg broja pacijenata stradalih u prometnoj nesreći.

Vježba koja je 27. travnja održana u Potoku, organizirana je u suradnji s Policijskom upravom sisačko-moslavačkom i Javnim vatrogasnim postrojbama gradova Kutine i Siska, Službom civilne zaštite Sisak te Gradskim društvima Crvenog križa iz Siska i Kutine.

„Vježbom se željelo provjeriti koliko nam treba vremena od dojave do početka odaziva svih žurnih službi, trijaže i zbrinjavanja kako bi vidjeli koliko kome treba za dolazak na mjesto nesreće i daljnje djelovanje. Vježba je uključivala 20 ozlijeđenih osoba različitih kriterija hitnosti. U vježbi je osim naše dispečerske službe sudjelovalo i 7 timova – 3 T1 tima s područja Siska, Kutine i Novske, potom 3 T2 tima s područja Kutine, Popovače i Siska te je jedan tim dignut iz pripravnosti“, istaknula je ravnateljica Zavoda za hitnju medicinu SMŽ Silvija Desić Basarić.

Vježbi je nazočio župan Ivan Celjak koji je tom prilikom zahvalio svim sudionicima, a posebice učenicima Srednje škole Viktorovac koji se obrazuju za medicinske sestre i medicinske tehničare. U ovoj prigodi, oni su glumili unesrećene, te su imali prilike vidjeti kako se u stvarnosti postupa u slučaju nesreće, što će im dobro doći tijekom obrazovanja, ali i kasnije kada će raditi.

„Unazad nekoliko godina unaprijedili smo rad Zavoda za hitnu medicinu, opremili smo ga najmodernijom opremom, nabavili smo i nova vozila. Prošle godine ukupno je nabavljeno 12 novih vozila, od toga 7 za potrebe hitne medicinske službe i 5 vozila za potrebe sanitetskog prijevoza. Ove godine planiramo nastaviti tim tempom. To je, pored svih ostalih naših ulaganja u zdravstveni sustav na području županije, povijesno ulaganje u korist naših građana. Uz sva vozila i opremu koju smo nabavili za Zavod za hitnu medicinu nabavili smo i opremu potrebnu za zbrinjavanje u slučaju masovnih nesreća. Plan nam je da jedno kombi vozilo u potpunosti opremimo upravo za zbrinjavanje u slučaju masovnih nesreća i to ćemo opremiti ove godine“, rekao je župan.

Zavod za hitnu medicinu SMŽ godišnje primi 120 000 poziva, obavi oko 36 000 intervencija – u ambulantama oko 16 000 pregleda i na terenu oko 20 000 intervencija, 12 000 prijevoza pacijenata godišnje obave te njihova vozila prijeđu preko 2 000 000 kilometara. Da bi djelatnici Zavoda sve to adekvatno obavili na raspolaganju moraju imati i potrebnu opremu. Sisačko-moslavačka županija proteklih je godina puno ulagala upravo u opremu, posebno u obnovu voznog parka županijskog Zavoda za hitnu medicinu.