Na uskrsni ponedjeljak 21. travnja 2025. preminuo je papa Franjo, nakon što se oprostio od svojih vjernika s lođe bazilike sv. Petra i udijelivši im blagoslov Urbi et orbi.
Papa Franjo umro kako je i živio, dostojanstveno i hrabro. Do posljednjeg daha borio se za čovjeka u potrebi, za mir, za dijalog i smirivanje ratnih tenzija u svijetu.
Sve je to jasno komunicirao u svakom dokumentu, reformi, u susretima s državnicima i vjerskim poglavarima posebice na pastoralnim putovanjima, ne želeći propustiti niti jednu priliku da u svakom čovjeku vidi Božji odraz.
Papa Franjo otvarao je prostor dijaloga s predstavnicima monoteističkih religija, razvijao ekumenizam, mrzio grijeh volio čovjeka. Što nam je ostavio, tek ćemo vidjeti.
Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša istaknuo je na Uskrsni ponedjeljak da je papa Franjo bio svjedok evanđeoske jednostavnosti i duboke duhovnosti, a njegova je životna služba bila, kako bi rekao sveti Pavao, žrtva živa, sveta, Bogu mila.
– Dok nam je u srcu odzvanjao uskrsni poklik pobjede nad smrću, primili smo vijest da je Gospodin pozvao k sebi Svetoga Oca papu Franju, pastira koji je s neizmjernom ljubavlju, postojanom ustrajnošću i evanđeoskom poniznošću vodio Kristovu Crkvu u vremenu velikih izazova. Svoj zemaljski hod papa Franjo završio je u vjeri i predanju Onomu kojemu je posvetio sav svoj život, Isusu Kristu, Kralju milosrđa. Stoga ispunjeni dubokom tugom, ali i kršćanskom nadom u vječni život, svoja srca uzdižemo k Bogu, gospodaru života, naveo je u zagrebački nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) mons. Kutleša u Okružnici u povodu smrti pape Franje, na Uskrsni ponedjeljak, u Vatikanu.(izvor HRT)