Posljednja sjednica GV Kutina; Josipu Cerovcu nagrada za životno djelo

Gradsko vijeće Kutine održalo je posljednju sjednicu u ovom sazivu uz vrlo opširan dnevni red.

Vijeće je jednoglasno, na prijedlog povjerenstva, usvojilo nagrade grada Kutine. Za životno djelo nagrada će biti uručena Josipu Cerovcu, dok će godišnje nagrade dobiti dr. Diana Sabljak Malkoč i Borislav Gutrung. Josip Cerovec nagrađen je zbog dugogodišnjeg predanog rada s mladima u borilačkim sportovima koji postižu iznimne uspjehe na državnim i međunarodnim natjecanjima. Dr. Diana Sabljak Malkoč bit će nagrađena zbog posebnog pristupa u radu s mnogobrojnim pacijentima pružajući im nadu i povjerenje u zdravstveni sustav. Borislav Gutrung godišnju nagradu primit će zbog promicanja rukometa u Kutini, a time i sportskog ugleda Grada Kutine. Čestitke svima uputio je i gradonačelnik Zlatko Babić, a nagrade će im biti uručene uz Dan grada.

Na dnevnom redu sjednice vijećnicima je prezentiran projekt izgradnje Pastoralnog centra brata Ivana Bonifacija Pavletića koji je predstavila arhitektica Martina Paun, predstavnica izvođača, tvrtke PRONGRAD BIRO d.o.o.

Prezentaciji projekta prisustvovao je i prečasni Vladimir Hren koji je pozdravio ovaj projekt koji će se graditi kod sadašnjeg župnog ureda BDM Snježne u Kutini. Velečasni je zahvalio gradonačelniku i  vijećnicima na razumijevanju za postojanjem potrebe izgradnje ovakvog duhovnog centra koji će značajno obogatiti duhovni život vjernika, ali i svih građana. Grad je rebalansom proračuna planirao 650 tisuća eura za izgradnju centra čija bi ukupna vrijednost bila oko 3,5 milijuna eura. Uz Grad, trećinom sredstava sudjelovala bi župa, a trećinom biskupija. I ovu investiciju vijećnici su jednoglasno podržali.

 Sa stanjem u izvršenju proračuna u 2024., te potrebama za rebalansom u 2025. vijećnike je detaljno upoznao pročelnik za financije Andrija Vdović. Kako je obrazložio bilo je potrebno rebalansom uvrstiti ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koje nisu bili u planu, a za koje je Grad dobio sredstva, od jednosmjenskog rada u OŠ Mate Lovraka, uređenja zgrade za udruge u Ul. A. Šenoe do sportskih projekata.

Planiraju se rebalansom i sredstva za opremanje PUNK-a, sportske infrastrukture, energetske obnove itd. Oporbena vijećnica Jasminka Molnar kritizirala je financiranje projekata putem kredita, dok je pročelnik argumentirao da je trenutna procjena takva da su krediti u sadašnji uvjetima povoljna rješenja. Pročelnik je naglasio da se proračun zasad puni prema planu, te da su kreditna zaduženja na 11% od zakonski dozvoljenih 20%.
  Molnar je kazala kako se kasni s realizacijom projekata i sve se radi sada u izborno vrijeme, dok je 2024. godina bila godina, kako je rekla, propuštenih prilika. Gradonačelnik Babić odgovorio je vijećnici nabrojavši investicije koje će biti realizirane kroz niz projekata koji su u tijeku. Neke od njih, kako je rečeno, želje su i prijašnjih saziva gradskih vijeća poput stvaranja uvjeta za jednosmjenski rad u školama.

Novi pravilnik o korištenju mjesnih domova koji je predstavio pročelnik Hrvoje Krmelić stavljen je na doradu, a na prijedlog vijećnika Drage Šparavca (HDZ), jer je mišljenje većine bilo da treba dodatno razmotriti kategorije domova i cijenu najma. Za pravilnik u iznesenom obliku bio je jedino nezavisni vijećnik Miroslav Šnjarić.

Kako su rekli vijećnici u raspravi, nitko nije protiv iznajmljivanja domova, no povećanje cijene najma s primjerice 70 eura na 200 eura ističu da je previše. Pročelnik objašnjava da cijena nije mijenjana od 2004. a grad ima značajna ulaganja u domove i saniranje istih nakon raznih događanja. – Ovdje je isključivo riječ o komercijalnom dijelu najma, dok sve što se odnosi na rad udruga, klubova i slično ne podliježe tome i dom se koristi besplatno – ističe Krmelić.

 Poništen je postupak javnog natječaja o prodaji nekretnina u ILZ te zasad tamo ne dolazi niti tvrtka Accolade niti kogeneracijsko postrojenje o čemu su se često vodile rasprave na sjednicama. Pod novim uvjetima prijedlog odluke o ponovnom otvaranju natječaja skinut je s dnevnog reda i bit će predmet novog saziva Gradskog vijeća. Rasprava se vodila i oko natječaja u Poslovnim zonama, što će se kao predmet nastaviti također u sljedećem sazivu.

  Usvojeno je izvješće direktora Eko Moslavine Danijela Husnjaka za 2024. Točka o pružanju javne usluge prikupljanja komunalnog otpada, kako ju je predložio pročelnik Eduard Gelešić prošla je, iako ju je vijećnik HDZ-a Matija Šurbek želio staviti na doradu. Kako je rekao „nije fer“ da oni koji imaju jedan stan plaćaju jednako kao netko tko uz stan ili kuću ima i objekt za povremeni boravak. Kako ističe pročelnik korisnik usluge koji ima objekt za povremeni boravak, mora u roku od 6 mjeseci dostaviti obračun potrošnje električne energije koji mora biti manji od 6 kWh u razdoblju od mjesec dana što ga oslobađa plaćanja usluge na toj lokaciji. Prijedlog su podržali oporbeni vijećnici i Davor Malić (DP).
 

Vijeće je donijelo plan rasvjete Grada Kutine, te usvojilo prijedlog mjera osiguranja specijalističke zdravstvene zaštite na području Grada Kutine, s naglaskom na pedijatra čiji je nedostatak kroničan problem, koji će se pokušati riješiti i poticajnom naknadom od strane Grada Kutine.


 Na kraju sjednice gradonačelnik Kutine Zlatko Babić svim vijećnicima i svim svojim suradnicima zahvalio je na dosadašnjem radu, a onima koji kreću u kandidature za predstojeće lokalne izbore poželio uspješnu kampanju i puno sreće u nastavku političkog djelovanja.