Aktualni sat 40. sjednice Gradskog vijeća Popovače

Aktualni sat 40. sjednice Gradskog vijeća Popovače najavio je skoro održavanje lokalnih izbora. Naime, pitanja oporbenog HDZ-a većinom su se odnosila na realizaciju planiranih projekata u aktualnom mandatu.

Vijećnik Zvonimir Kondres (HSP) gradonačelnika je upitao o tijeku radova na izgradnji svlačionica i igrališta ŠNK Moslavac u Popovači, održavanju igrališta u Voloderu te planira li se projekt izgradnje pješačke staze u Ulici Mikulanica.

Gradonačelnik Josip Mišković naglasio je kako se ovih dana provode radovi rekonstrukcije pomoćnog igrališta, koji će biti zadovoljavajućih dimenzija, te završetak objekta Svlačionica. Riječ je o multifunkcionalnom objektu koji će osim prostora svlačionica sportašima pružiti i brojne druge mogućnosti. Većinom je financiran iz gradskog proračuna, a nakon uređenja krovišta i stolarije, pristupit će se unutarnjem uređenju.  

Vezano uz igralište u Voloderu, gradonačelnik je istaknuo kako je cilj bio izgradnja kvalitetnog igrališta, a u koje su uložena značajna sredstva. „Ideja je, budući da je priprema dobro napravljena, da se postavi umjetna trava, uz pomoć HNS-a. Tada bi igralište bilo u funkciji čitave godine, a smanjili bi se i troškovi održavanja u ljetnom periodu. Koristili bi ga tada svi članovi Zajednice sportskih udruga grada Popovača“, pojasnio je Mišković.

Što se tiče nogostupa u Mikulanici, riječ je o projektu koji grad planira već duži niz godina. Obustavljen je budući da se gradi uz županijsku cestu Popovača-Moslavačka Slatina, a koja u jednom dijelu nije ucrtana u stvarnom stanju u katastru. „Nismo mogli dobiti građevinsku dozvolu i nastaviti gradnju, upravo zbog neriješenih pravno-imovinskih odnosa. Grad se želio uključiti u rješavanje tog problema. ŽUC je sada predložio da se ta cesta prenese u vlasništvo grada, pa da se riješi i to pitanje“, odgovorio je gradonačelnik.

Vijećnika Rizu Mešića (SDP) zanimala je suradnja gradonačelnika sa vijećima mjesnih odbora. „Mjesni odbori moraju funkcionirati po statutu Gradskog vijeća, a ne funkcioniraju. Nužno je održavanje sjednica minimalno jednom u 3 mjeseca, a ukoliko se to krši, gradonačelnik ih ima pravo raspustiti“, istaknuo je u odgovoru gradonačelnik.  

Nevenka Kundrata Carek (HSP) upitala je može li se što poduzeti u vezi oštećenja nedavno obnovljenih prometnica kroz naselja Podbrđe i Gornja Jelenska.

„Predstavnici grada su obišli tu lokaciju, te su problemi prijavljeni ŽUC-u. Riječ je o pucanju asfalta uz rub ceste te pucanju asfalta uz odvodne rešetke. Inače, postupak je takav da svi građani mogu probleme prijaviti komunalnom redaru, on sastavlja dopis i šalje u ŽUC. Postoji garantni rok od 2 godine i određena jamstva i svi se ti nedostaci mogu ukloniti“, odgovorio je gradonačelnik.

Vijećnik Andrija Ričko (HSLS) upozorio je na potrebu snažnijeg osvjetljenja pješačkog prijelaza od Doma kulture prema autobusnoj stanici u Popovači te je upitao planira li se uređenje kakvih dodatnih prostora za smještaj djece do izgradnje novog dječjeg vrtića u Popovači.

„Pješački prijelaz izveden je u nastavku nezgodne kosine stepeništa od Doma kulture, pri izlazu na prometnicu. Vidjet ćemo s vlasnicima ceste, Hrvatskim cestama, budući da je to državna prometnica, da se poboljša sigurnost. Predložit ćemo da se dodaju znakovi upozorenja i dodatna rasvjetna tijela“, rekao je Mišković.  

Vezano uz izgradnju dječjeg vrtića u Kolodvorskoj ulici, što je jedan od kapitalnih projekata grada, napomenuti vrijedi da je grad dobio 2,3 mln eura sufinanciranja iz EU fondova. „Čim bude izdana građevinska dozvola, kreće se s raspisivanjem javne nabave, odabirom izvođača i samim radovima. Rok za završetak tog vrtića je lipanj 2026. godine, ali vjerujem da će sve biti određeno u njemu“, rekao je gradonačelnik i dodao da je prošle pedagoške godine ostalo neupisano 32 djece, te da postoji mogućnost uređenja dodatnog alternativnog prostora, što ovisi o ovogodišnjem upisnom planu. Mišković je dodao i kako grad nije odustao niti od izgradnje vrtića u Voloderu. „Plan je da se on gradi na mjestu stare škole koju se spremamo u skorije vrijeme ukloniti“.

Danijel Sučija (HDZ) interes je iskazao za izradu Programa raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem te predmetnog natječaja za zakup od strane vanjske tvrtke.

„Nužno je bilo angažirati tvrtku koja ima osobu ovlaštenu za izdavanje određenih akata, a što djelatnici grada ne mogu. Natječaj će obuhvatiti oko 700 hektara zemlje, što je nešto više od četvrtine ukupnog državnog zemljišta na području Popovače. Iako je zakonski bilo određeno da se natječajem mora obuhvatiti sve, a zbog neriješenih problema s Hrvatskim šumama i Hrvatskim vodama, nismo to u mogućnosti učiniti, pa ćemo ga provesti djelomično, kao i brojne druge jedinice lokalne samouprave“, odgovorio je Mišković.

Ivan Abaz (HDZ) upitao je zbog čega se spaljivao biootpad u Popovači. Također, interes je iskazao i za rudnu rentu te trošenje sredstava od iste.

„Riječ je bila o velikoj količini panjeva i korijenju drveća zajedno sa zemljom, a što je nemoguće zbrinuti na kompostani, gdje završava biootpad s područja grada“, pojasnio je gradonačelnik u odgovoru na prvo pitanje. Vezano uz rudnu rentu, napomenuo je kako je zakonom propisano na koji način se može trošiti, a to je razvoj gospodarstva i zaštita okoliša. Napomenuo je i kako od ukupnog iznosa grad dobiva samo 30%, dok ostatak ide državi i županiji.