S Agronomskim fakultetom potpisan ugovor o uspostavi matičnjaka škrleta

Grad Kutina i Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu potpisali su ugovor o suradnji na projektu „Uspostava matičnog nasada klonova sorte škrlet“. To je nužno za nastavak razvoja i očuvanja autohtone vinske sorte ključne za Moslavinu. „U nekoj daljnjoj budućnosti ovo će se sigurno pamtiti kao  značajan korak u razvoju, ne samo sorte škrlet, nego i vinogradarstva općenito. Budućnost škrleta ne želimo prepustiti slučaju, nego želimo biti proaktivni u svemu tome“, rekao je gradonačelnik Kutine Zlatko Babić pozdravljajući predstavnike Agronomskog fakulteta u Kutini na čelu s dekanom prof. dr. sc. Aleksandrom Mešićem.

  Dugo već traje suradnja između Grada Kutine, Agronomskog fakulteta i vinogradarske udruge „Lujo Miklaužić“, kao što dugo traju i napori u klonskoj selekciji škrleta. U raspravi je predstavljena dosadašnja retrospektiva klonske selekcije škrleta prisjećajući se prvih hrvatskih klonova registriranih 2015. godine, što je u praksi pokazalo značajan napredak u odnosu na prethodno dostupni neselekcionirani sadni materijal. Dosadašnji matični nasad, kako je istaknuto, došao je do kraja svoga životnog vijeka, što je zahtijevalo pokretanje uspostave novog, certificiranog matičnjaka koji će osigurati dugoročnu dostupnost kvalitetnog sadnog materijala.

O perspektivama projekta govorio je voditelj projekta ispred Agronomskog fakulteta, dr.sc. Darko Preiner, koji će projekt voditi uz suradnike izv. prof. dr. sc. Zvjezdanu Marković, prof. dr. sc. Edija Maletića, doc. dr. sc. Domagoja Stupića sa Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo te prof. dr. sc. Ivana Pejića sa Zavoda za oplemenjivanje bilja, genetiku i biometriku. Agronomski fakultet će u sklopu projekta osigurati visokokvalitetnu plemku registriranih klonova iz predosnovnog i osnovnog matičnog nasada koji se nalazi na znanstveno-nastavnom pokušalištu Jazbina u Zagrebu. U suradnji s Udrugom vinogradara i voćara Moslavine „Lujo Miklaužić“ Kutina, pomoći će u odabiru odgovarajuće lokacije za novi certificirani matičnjak te provesti potrebne aktivnosti za njegovu uspostavu. Prema predviđenoj dinamici, prve količine certificirane plemke očekuju se krajem 2027. godine.
  „Ova suradnja nije od jučer. Vi ste u Kutini i Moslavini od škrleta stvorili prepoznatljiv brend i možete se ponositi s time. Volimo i mi sebi pridati na značaju da smo i mi kao fakultet sudjelovali u kreiranju toga benda. Vi ste jedan od rijetkih primjera kakva bi trebala biti suradnja lokalne samouprave i znanstvene zajednice“ istaknuo je dekan Mešić.

   Voditelj projekta Mišel Novosel iz Odjela za gospodarstvo Grada Kutine rekao je kako će se po sklapanju ugovora krenuti u realizaciju projekta. „Imamo lokaciju i aktivnosti će teći po planu. Ovo je početak i već za par godina tražit ćemo novu lokaciju i nadam se da će Grad to pratiti“.

  Krešimir Lenić predsjednik Udruge vinara i voćara Lujo Miklaužić podsjetio je na sve dosad uložene napore na dugom putu standardizacije škrleta, istaknuo je današnju važnost tri klona škrleta ŠK-29, ŠK-33 i ŠK-74 i moguće načine kao ići dalje.

  U ovim naporima važna je i podrška gospodarstva na koju je ukazao Boris Mesarić, bivši direktor Petrokemije i vinar, vraćajući se na početke klonske selekcije i suradnju udruge s Petrokemijom i agronomskom strukom.

  „Očuvanje autohtonih sorti poput škrleta ima strateški značaj za Kutinu i cijelu regiju. Ovim projektom stvaramo temelj za budućnost vinogradarstva u Moslavini, jačamo konkurentnost naših vinara i osiguravamo kvalitetan sadni materijal koji će generacije vinogradara koristiti u narednim desetljećima. Suradnja s Agronomskim fakultetom i našom Udrugom vinogradara ključna je za ostvarenje tog cilja“, zaključio je gradonačelnik.