Grad Kutina dodijelio 40 studentskih stipendija; stipendije povećane za 50%

Gradonačelnik Kutine Zlatko Babić uručio je ugovore o stipendiranju studentima s područja Grada Kutine. Grad u ovoj akademskoj godini financira 40 studentskih stipendija za što je iz gradskog proračuna izdvojeno 60.000 eura. Stipendije su ove godine povećane sa 100 na 150 eura mjesečno što je 1500 eura po studentu u akademskoj godini. Ove godine pristiglo je 76 prijava, a interes za stipendije u Kutini je u porastu.  Konačna lista stipendista uključuje studente s raznih fakulteta poput Likovne akademije, Logopedije Rijeka, Stomatološkog fakulteta Zagreb, Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Medicinskog fakulteta, Fakulteta organizacije i informatike te još 13 drugih obrazovnih ustanova.

  Povjerenstvo za stipendije Grada Kutine dugi niz godina primjenjuje iste kriterije bodovanja prilikom prijave na javni poziv. Temeljem toga oko 70% stipendija dodjeljuje se prema kriteriju uspješnosti, dok se 30% dodjeljuje prema socijalnom kriteriju. Uzima se u obzir i lista deficitarnih zanimanja, oslanjajući se na podatke Hrvatskog zavoda za zapošljavanje s ciljem poticanja mladih na studiranje fakulteta traženih na tržištu rada kao što su medicina, elektrotehnika, strojarstvo logopedija – pojasnila je Kornelija Marošević VD pročelnice Odjela za društvene djelatnosti Grada Kutine.

  Gradonačelnik Zlatko Babić zahvalio je kutinskim studentima na uspješnosti i radu te dodao: „Ove godine stipendije smo povećali. To je odraz nastojanja da prepoznamo i podržimo potrebe kutinskih studenata u izazovnim vremenima. Vjerujem da će mnogi od vas po završetku studija svoja znanja i vještine usmjeriti prema razvoju našeg grada”. Dodao je kako se razmišlja i o uvođenju srednjoškolskih stipendija, koje Kutina zasad nema, jer kutinski učenici najvećim dijelom idu u kutinske srednje škole. No u vremenima izrazite deficitarnosti obrtničkih zanimanja, bit će i više učenika zainteresiranih za strukovne škole koje se nalaze izvan Kutine. Time bi se i njima moglo pomoći, objašnjava Babić.  

  Jana Karaula, studentica 5. godine na Likovnoj akademiji u Zagrebu, nastavnički odsjeka, istaknula je kako će joj stipendija puno olakšati životne troškove u Zagrebu koji su veliki.  Slaže se i David Kajzogaj, student druge godine diplomskog studija na Fakultetu organizacije i informatike koji je poručio studentima da se prijavljuju na natječaj i trude na fakultetu, jer mogu ostvariti puno više nego što misle.

  Jelena Penjin, studentica treće godine psihologije istaknula je da je fakultet važan, ali da prava vrijednost leži u iskustvima koja steknu izvan njegovih okvira, kroz volontiranje, rad i dodatne projekte. Dodala je kako svoju budućnost vidi u Kutini: “Kutini nedostaje psihologa, posebno kliničkih, koji pružaju psihoterapiju. Uz to, kapaciteti Neuropsihijatrijske bolnice u Popovači često su popunjeni, što dodatno povećava pritisak na sustav. Vjerujem kako mogu doprinijeti boljitku Kutine kroz svoj rad i stručnost u budućnosti”, rekla je Jelena Penjin.