Dodjele donacije na području Općine Dvor

SPONZORIRANI ČLANAK

Kao jedan od najvažnijih aspekata života i rada lokalne zajednice svakako je poboljšanje životnih uvjeta i otvaranja mogućnosti za daljnji gospodarski razvitak lokalne zajednice. Dio svojih aktivnosti Fond svake godine usmjerava upravo u poboljšanje životnih uvjeta lokalne zajednice, te je ove godine započeo projekt dodjele donacija na području Općine Dvor. U svrhu kvalitetnijeg prepoznavanja potreba lokalnog stanovništva osnovano je i Savjetodavno povjerenstvo putem javnog natječaja, koje broji 25 članova koji imaju prebivalište ili obavljaju djelatnost na području Općine Dvor. Iznosom donacija od 150 000 eura financirano je ukupno 70 projekata koji su prijavljeni kroz dva natječaja.

Koji je bio tijek projekta, što su bili uvjeti raspisanih natječaja i kako je lokalna zajednica prihvatila projekt najbolje znaju direktor Fonda za financiranje razgradnje NEK mr. sc. Josip Lebegner, te vanjski suradnici Fonda koji sudjelovali na projektu, Karmen Sinković, dipl. ing. i Aleksandar Džakula, dr. med. iz Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar, Medicinski fakultet.

Više o samom projektu dodjele donacija na području Općine Dvor saznajte u nastavku.

Što je projekt dodjele donacija na području Općine Dvor?

U projektima kao što je uspostava Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada uobičajena je svjetska praksa pružati potporu lokalnoj zajednici kroz financijsku podršku u svrhu poticanja gospodarskog razvitka, pojasnio je direktor Fonda Josip Lebegner.

Tijekom ožujka i travnja proveden je prvi krug natječaja za provedbu projekata s područja humanitarnog rada i zaštite ljudskih prava, umjetnosti, kulture i kulturne baštine,  odgoja i obrazovanja, sporta, okoliša i drugih općekorisnih projekata s ciljem promicanja etičnosti i društvene odgovornosti prema široj socijalnoj zajednici na području Općine Dvor. Natječajem je odabrano 22 projekta.

U lipnju je pokrenut drugi krug natječaja za dodjelu donacija obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima sa sjedištem na području Općine Dvor. Natječajem je odabrano 48 projekata.

Kakvo je socio-ekonomsko stanje Općine Dvor?

Općina Dvor nažalost bilježi teško, kompleksno i zahtjevno stanje. Radi se o području koje je dominantno ruralno, i koje je na stanovit način izolirano i na kojem su ograničene ili otežane gospodarske aktivnosti. Uz sve to, prevlada starije stanovništvo, tako da su sveukupno potrebe građana iz segmenta socijalne i zdravstvene zaštite veće u odnosu na druge dijelove Hrvatske, a s druge strane mogućnosti javnog sustava kojeg mi imamo su znatno ograničene jer je puno zahtjevnije i teže pružiti ono što već postoji, u takvim uvjetima, istaknuo je vanjski suradnik Fonda, Aleksandar Džakula.

Kakvo je stanje u poljoprivrednoj proizvodnji Općine Dvor?

Većina teritorija Republike Hrvatske ruralno je područje i postoje europske mjere propisane ulaskom u članstvo Europske unije, kojima se pomažu ruralna područja. Tu bi istaknula Općinu Dvor kao izrazito ruralno područje u kojem oduvijek prevladava poljoprivredna proizvodnja, osvrnula se vanjska suradnica Fonda, Karmen Sinković.

Danas smo nažalost svjedoci sve većeg uvoza hrane, visokih cijena, a istovremeno imamo sve veću potražnju za lokalnim poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima. Ovim projektom nastojalo se očuvati i potaknuti proizvodnju hrane na području Općine Dvor, prvenstveno za potrebe stanovništva starije životne dobi koji imaju svoja obiteljska poljoprivredna gospodarstva, što znači da je to proizvodnja hrane za samopotrebe, te je jedna od mjera ruralnog razvoja našeg projekta bila usmjerena i na ostanak mladih na tom području, kako bi ih se potaknulo da sa novim tehnologijama, novim znanjima i iskustvima doprinesu razvoju poljoprivredne proizvodnje na tom području. Općina Dvor ima veliki potencijal, nažalost još uvijek nedovoljno iskorišten, ali raduje nas veliki broj prijava koji je stigao na natječaje, a koje su poslali mladi poljoprivrednici.

Većina Republike Hrvatske ima sličnu ruralnu situaciju, ali nažalost veliki broj ruralnih područja nema mogućnost koristiti mjere iz nacionalnih fondova. Ovaj projekt nije imao jako velika sredstva financijske pomoći, ali su ona bila značajna i zapravo su jedan mali korak koji daje veliki doprinos koji će se pokazati tek u budućnosti.

Kakve su reakcije stanovnika Općine Dvor i koje su njihove najveće potrebe?

Ovogodišnji natječaji pokazali su nam da je interes stanovništva velik i imali smo velik broj prijava. I nakon završetka oba natječaja zaprimamo upite o novim natječajima te nove potrebe stanovništva. Nastavak ove aktivnosti planiramo i sljedeće godine za što planiramo i nešto viši iznos od ukupno 200.000,00 eura za dodjele donacija na području Općine Dvor, ističe direktor Fonda, Josip Lebegner.

Općina Dvor već dugi niz godina bilježi negativne trendove prirodnog prirasta i daljnjeg iseljavanja i starenja stanovništva.  Osim demografskih problema, brojni su i čimbenici gospodarskog urušavanja; nedostatak radnih mjesta, iseljavanje mladih ljudi, nepostojanje industrije, zatvaranje javnih servisa i ovisnost o pomoći države samo su neki od problema kojima je Općina Dvor opterećena.

Upravo zbog svega navedenog stanovnici Općine Dvor pozdravljaju ovakve projekte i smatraju da ih treba biti i više.

Sve informacije o dodjelama donacija kontinuirano i ažurno objavljujemo na našim web stranicama i našem Facebook profilu, stoga pozivamo stanovnike Općine Dvor da prate naše informativne kanale. Tu je i naš Info centar u Dvoru u kojem se mogu dobiti sve informacije vezano uz donacije, ali i općenito uz projekt uspostave Centra za zbrinjavanje RAO.

Na koji način se provodio odabir projekata?

Pri odabiru projekata pratili smo svu dokumentaciju koja je bila propisana samim natječajima. Konkretno, drugi natječaj koji se odnosio na obiteljska poljoprivredna gospodarstva, je tražio opravdanost financijskog ulaganja, doprinos za sam OPG s jedne strane i samu lokalnu sredinu OPG-a, napomenula je vanjska suradnica Fonda, Karmen Sinković.

Sve zaprimljene prijave projekata su temeljito pregledane i prošle su postupak evaluacije, nakon čega je uslijedila podjela financijskih potpora.

Kako su donacije pridonijele poboljšanju uvjeta u Općini Dvor?

Važno je istaknuti da ovaj projekt nije humanitarne naravi. Temelji se na partnerstvu između Fonda i članova lokalne zajednice koji su iskazali potrebe kako stanovništva Općine Dvor, tako i njegovatelja koji pomažu stanovništvu na terenu. To je jedan od najznačajnijih učinaka ovoga projekta, pojasnio je vanjski suradnik Fonda, Aleksandar Džakula.

Nakon što je definirana lista lokalnih prioritetnih potreba ispunjen je važan cilj, jer podsustavi zdravstva i socijalne skrbi nisu nažalost u mogućnosti doseći sve ono što je potrebno lokanom stanovništvu. Putem konzultacija sa Savjetodavnim povjerenstvom, stvorena je jedna nova vrijednost gdje su donacije pokrile upravo tu jednu pukotinu u pokrivenosti lokalnih potreba. Tu se ističe ta posebno dodana vrijednost pojedinih projekata, a analiza ovogodišnjih rezultata projekta dodjele donacija na području Općine Dvor, stvara jako dobar temelj prema kojem će se u idućoj godini još preciznije i točnije moći utvrditi koje su stvarne potrebe lokalne zajednice.

Što bi zaključili o samoj uspješnosti projekta donacija na području Općine Dvor?

Zahvalili bismo se svima koji su sudjelovali u natječajima, i poslali prijave svojih projekata, ističe direktor Fonda, mr. sc. Josip Lebegner. Većinu prijava koje su pristigle smo uvažili i pružili financijsku potporu. Projekt dodjele donacija Općini Dvor je prošao iznimno uspješno, a ključ za taj uspjeh vidimo u transparentnosti i pravovremenosti svih potrebnih informacija koje smo dijelili našim informacijskim kanalima. U idućoj godini se nadamo još jednom uspješnom projektu dodjele donacija uz naglasak na inovativnost projekata, kako se ne bi samo zadovoljavale neke osnovne potrebe, već poradilo i na privlačenju i razvitku samog turizma u Općini Dvor, koja za to ima veliki potencijal.