31. Zimska škola hrvatskog folklora

U Sisku održava 31. po redu Zimska škola hrvatskog folklora u organizaciji Hrvatske matice iseljenika.

Ove godine u programu škole sudjeluje 110 polaznika, od čega 79  plesača, 21 tamburaša i 10 svirača na tradicijskim instrumentima, a dolaze s područja cijele Lijepe naše, Njemačke, Švicarske, Austrije, Slovačke, Srbije, BiH, SAD-a i  Australije. Voditelj škole i voditelj plesnog programa je  Andrija Ivančan, tamburaški program vodi Tibor Bün uz asistenta Martina Durbeka i gosta predavača Sinišu Leopolda, dok je voditelj programa tradicijskih glazbala Vjekoslav Martinić, a asistent mu je Filip Martinić.

Program ovogodišnje Zimske škole folklora obuhvaća plesove, nošnje i glazbala Dinarskog područja: Like, Podvelebitskoga kanala, Ravnih kotara, Bukovice, zadarskog priobalja, otoka Paga, Ugljana i Dugoga otoka, Šibensko-primoštenskog priobalja, zagore i otoka, Drniške i Sinjske krajine, Poljica, Zabiokovlja, Imotske krajine i doline Neretve, te plesove Hrvata u Bosni i Hercegovini koji pripadaju tom plesnom području: zapadne i sjeverne Hercegovine, Završja, Kupresa, zapadne Bosne i srednjobosanskoga gorja.

Škola hrvatskog folklora se temelji na znanstveno-stručnom programu koji je postavio 1964. godine  uvaženi hrvatski znanstvenik iz područja etnologije i etnokoreologije dr. sc. Ivan Ivančan. Program se kontinuirano nadograđivao i prilagođavao novim spoznajama i trendovima, a današnji programski voditelj Andrija Ivančan ugradio je suvremene trendove plesne edukacije i sve elemente potrebne za školovanje voditelja folklornih skupina, kao što je i maestro Siniša Leopold napravio za program namijenjen voditeljima tamburaških sastava. Putem ovog programa ostvaruju se i važni ciljevi  Hrvatske matice iseljenika: očuvanje, jačanje i promicanje hrvatske tradicijske kulture i hrvatskog nacionalnog i etničkog identiteta u hrvatskom iseljeništvu, među pripadnicima hrvatskih zajednica izvan domovine i kod Hrvata u Bosni i Hercegovini te povezivanje raseljene i domovinske Hrvatske.

Glavni cilj samog stručnog programa jest očuvanje izvornosti i autohtonosti folklora – tradicijskog plesa, pjesme, glazbe kao najprivlačnijeg i najčešće izvođenog dijela tradicijske kulture danas. Tradicija je i osnova za kreativno suvremeno izražavanje tako da se kroz Školu hrvatskoga folklora promiče i autorska, etnološka i folkloristički utemeljena reinterpretacija i scenski koreografirani prikaz ovog dijela tradicijske umjetnosti.

Program Zimske škole traje 10 dana, odnosno do 12. siječnja, a kada će se održati i završni koncert svih polaznika.

Fotografija: Hrvatska matica iseljenika