Na Inkluzivnoj farmi u Hrastovici održana je konferencija za novinare na kojoj je predsjednik Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije Nikica Mračić govorio o položaju osoba s invaliditetom u našoj županiji te njihovim potrebama i izazovima.
„U Sisačko-moslavačkoj županiji živi 27 293 osobe s invaliditetom, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz ove godine, koje čine više od 19 posto ukupnog stanovništva županije. Invaliditet je prisutan u svim dobnim skupinama. U udjelu s više od 12 posto prisutan je u dječjoj dobi, u dobi od 0-19 godina imamo 3 978 djece s teškoćama u razvoju od čega do četvrte godine 1004, od 5 do 9 godina 907, od 10 do 14 godina 938 i od 15 do 19 godina 1129. Ako se razmotri koliki je udio osoba s invaliditetom u ukupnom stanovništvu županije, prema navedenim dobnim skupinama, dolazimo do podatka da je Sisačko-moslavačka županija iznad prosjeka Republike Hrvatske za prevalenciju u dječjoj dobi“, kazao je uvodno Mračić i dodao kako je Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije jedina udruga u županiji koja ima Ugovor za pružanje ove podrške kroz sustav socijalne skrbi.
„Lokalna samouprava, jedinice lokalne i područne regionalne samouprave dužne su, prema Zakonu o socijalnoj skrbi, osigurati sredstva za obavljanje socijalne skrbi u skladu sa socijalnim planom i mrežom socijalnih usluga na svojem području. Očekuje se da lokalna zajednica, između ostalog osigura uvjete za pomoć građanima i obiteljima koji se nalaze u nepovoljnim životnim i obiteljskim situacijama za čije im prevladavanje treba stručna pomoć. Pomoć bi trebala biti osigurana kroz različite oblike socijalnih usluga. Međutim, mnoge socijalne usluge nisu dostupne onima kojima su potrebne. Pogotovo se to odnosi na obitelji i djecu s teškoćama u razvoju koji žive izvan područja velikih gradova i u ekonomski nerazvijenim područjima. U tom smjeru naša udruga, kao udruga prepoznatljiva je i trenutno pruža najopsežnije oblike psihosocijalne podrške djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom u ovoj županiji“, dodaje Mračić.
Također ističe kako je za ranu razvojnu podršku jako bitno uključivanje djece s teškoćama u razvoju u predškolske ustanove.
„Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije prva je u ovoj županiji još 2016. godine počela raditi terapiju senzorne integracije. Do 2023. bila je jedini pružatelj ove terapijske usluge na području županije dok su sada uz potporu UNICEF-a i u zdravstvu educirani i opremljeni za pružanje ove usluge i to na lokacijama Lječilište Jodno u Sisku i Lječilište Topusko. Edukacijom i kupnjom opreme od 2022. godine Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije inovativna je i prva u županiji i po uvođenju neurofeedback terapije koja je trenutno u Udruzi prijavljena kao gospodarska djelatnost i naplaćuje se, ali roditelji također više ne moraju trošiti vrijeme i novac na put u Veliku Goricu ili Zagreb kao do sada najbliža mjesta za provođenje terapije“, istaknuo je Mračić.
Skrenuo je pozornost da smo jedna od malobrojnih županija u Hrvatskoj koja na svom području nema Centar za odgoj i obrazovanje. „Centrima je osnivač još uvijek Republika Hrvatska, odnosno nadležno Ministarstvo te podsjećamo kako nam i resorni ministar dolazi iz županije u kojoj ne postoji centar za odgoj i obrazovanja. Mislimo da je ovo pravi trenutak da zahtijevamo i tražimo osnivanje ovakvog Centra u Sisačko-moslavačkoj županiji, u kojoj se , nakon potresa obnavljaju mnoge zgrade i vjerujemo da među njima postoji i objekt/zgrada koji bi mogao dobiti ovu funkciju. Trenutno najbliži Centar je u Velikoj Gorici koji je neprihvatljivo rješenje za roditelje djece i mladih s teškoćama u razvoju“, smatra Mračić.
Ukratko je predstavio viziju i svrhu postojanja takvog centra, te dodaje kako je svrha njihovog postojanja objedinjeno mjesto za osposobljavanje djece, mladih i odraslih osoba s intelektualnim teškoćama za što samostalniji život i rad uz uvažavanje njihovih specifičnih teškoća u funkcioniranju.
„Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, mladi s invaliditetom iznad 20 do 24 godine, u Sisačko-moslavačkoj županiji ima 978. Mlade osobe s invaliditetom i s većim intelektualnim i/ili tjelesnim oštećenjem ne mogu završiti obrazovni program i dobiti barem pomoćno zanimanje s kojim bi mogli biti uključeni na tržište rada. U pomoćnim odijeljenima – u takozvanim skupinama – mogu biti do navršene 21 godine. Kad napune 21 ostaju prepušteni svojim domovima i njegovateljima i na potresu pogođenom području trenutno nitko u županiji nema Ugovor s Ministarstvom za licencirano pružanje ove usluge osim Centra za rehabilitaciju Komarevo“, rekao je Mračić.
Dodaje kako je Dom za odrasle osobe Petrinja druga ustanova u županiji u sustavu socijalne skrbi, a trenutno pružaju samo uslugu dugotrajnog smještaja osobama s intelektualnim oštećenjima i nemaju trenutno uslugu poludnevnog ili dnevnog boravka i organiziranog stanovanja.
„U daljoj budućnosti i strateškom planiranju Inkluzivne farme u Hrastovici u viziji nam je da i ona postane mjesto organiziranog stanovanja čime bi pridonijeli deintitucionalizaciji u našoj županiji“, zaključio je Mračić.
Na konferenciji je bio i dopredsjednik Udruge Duško Marić, kao i izvršna direktorica Udruge Snježana Tomašević.