70. obljetnica Hrvatskog pčelarskog saveza

Hrvatski pčelarski savez obilježio je 70 godina svog djelovanja. Svečano obilježavanje bila je prilika za prisjećanje na bogatu povijest, ali i predstavljanje vizije za budućnost pčelarstva u Hrvatskoj.

Naime, Savez od svojih početaka predstavlja ključnog pokretača razvoja pčelarstva u Hrvatskoj. U trenutku osnivanja, u Hrvatskoj je djelovalo 12 pčelarskih zadruga i 4 pčelarska društva, s ukupno 116.000 košnica. Danas, Savez okuplja čak 153 udruge članice i broji više od 6300 pčelara, potvrđujući time svoje dugogodišnje djelovanje kao temelj očuvanja i razvoja pčelarske tradicije.

Trenutni predsjednik Saveza je Dražen Kocet iz Pčelarske udruge „Lipa“ Popovača, a njegov predani rad usmjeren je na promicanje pčelarstva u Hrvatskoj.

„Procjenjuje se da tijekom godine hrvatsko pčelarstvo proizvede, ovisno o vremenskim prilikama i neprilikama, između 8-12 tisuća tona meda ili paletu od 20 -30 vrsta medova s čime se, što se tiče raznolikosti, ne može baš svatko pohvaliti, ne samo u našem okruženju nego i šire“, rekao je Kocet.

On je posebno pohvalio suradnju Hrvatskog pčelarskog saveza sa saborskim Odborom za poljoprivredu te podsjetio na tematsku sjednicu Odbora održanu u ožujku 2023., gdje je usuglašeno 13 preporuka koje su upućene prema svim nadležnim institucijama i organizacijama koje mogu pomoći u očuvanju daljnjeg razvoja pčelarske djelatnosti.

Kocet je podsjetio i na suradnju sa Ministarstvom poljoprivrede i uvođenje nove oznake kvalitete „Dokazana kvaliteta“, čime su pčelarima pružili još jedan alat u dokazivanju izvrsnosti proizvoda prema potrošaču, ali i alat za lakše ostvarenje potpora. „Zadržali smo sa Ministarstvom sve dosadašnje aktivnosti kao što je Medni školski dan, Medni doručak, Med hrvatskih pčelinjaka i posao evidencije pčelara i pčelinjaka financiran nacionalnim sredstvima za potrebe Ministarstva poljoprivrede. Naše udruge zaštitile su ukupno 5 vrsta medova sa oznakom zaštićene izvornosti na EU razini te su još 2 u proceduri ishođenja oznake“, rekao je Kocet.

Na kraju, Kocet je zaključio, kako budućnost, koja je pred nama, neizvjesnija je nego ikad do sada, ako sagledamo probleme kao što su klimatske promjene, trovanja pčela, dolazak novih nametnika i bolesti, gubitak pašnih potencijala i sužavanje pašnog područja te nelojalna konkurencija i patvorine meda koje se nalaze na tržištu EU“.

Prilika je ovog bila i za dodjelu plaketa najboljim pčelarima, sponzorima ali i znanstvenicima koji su svoj rad posvetili upravo pčelama i njihovim proizvodima.

Pokrovitelj ove svečanosti bio je Odbor za poljoprivredu Hrvatskog sabora. Predsjednica odbora, saborska zastupnica Marijana Petir, pohvalila je suradnju s Hrvatskim pčelarskim savezom i izrazila zadovoljstvo što su pčelari prepoznali doprinos koji Odbor za poljoprivredu daje jačanju pčelarskog sektora kroz kontinuirane rasprave o stanju u sektoru pčelarstva i konstruktivne prijedloge nadležnim nacionalnim i europskim tijelima. „U Odboru za poljoprivredu svjesni smo važnosti pčela, znamo da bez pčela nema oprašivanja, pa nema niti proizvodnje hrane, ali niti očuvanja biološke raznolikosti i to je razlog zbog kojeg stalno pozivamo na vrednovanje oprašivačke uloge pčela. Situacija u pčelarskom sektoru se poboljšava što pokazuje i trend rasta udjela pčelara mlađe generacije u Republici Hrvatskoj. Niz pokazatelja potvrđuje našu konstantnu posvećenost pčelarskom sektoru, no dosta posla još je pred nama, stoga će Odbor za poljoprivredu i nadalje podupirati inicijative Hrvatskog pčelarskog saveza koje su usmjerene prema jačanju pčelarskog sektora i očuvanju hrvatske autohtone „sive pčele“, zaključila je Marijana Petir.