Proračun za 2025. godinu planiran je na razini od 55.320.000,00 eura, najavljeno je to na javnoj raspravi o nacrtu proračuna održanoj u kutinskom Poduzetničkom inkubatoru.
U odnosu na proračune prethodnih godina ovaj je značajno veći, kako je istaknuto, zbog niza projekata koji su u tijeku ili u planu za realizaciju u 2025. godini.
O smjernicama proračuna govorio je gradonačelnik Kutine Zlatko Babić, a Andrija Vdović, pomoćnik pročelnika za proračun i gradsku riznicu predstavio je proračun u cjelini. „Prijedlog proračuna rezultat je suradnje s mjesnim odborima, koalicijskim partnerima, gradskim vijećnicima i građanima, koji su aktivno sudjelovali u oblikovanju proračuna. On je usmjeren na infrastrukturu, obrazovanje, vrtiće i energetsku učinkovitost“, istaknuo je gradonačelnik. U gospodarskom smislu grad trenutno provodi 11 EU projekata ukupne vrijednosti 16 mil eura, zadržana je razina standarda društvenog života te je obzirom na neizvjesnosti od porezne reforme, gdje grad Kutina nije podizao stopu poreza na dohodak, 2024. godina bila dobro planirana. Babić je naglasio da Grad Kutina u 2025. godini neće povećavati nikakve naknade, poreze ili cijene usluga, no proizlazi da je pred gradskom upravom težak zadatak, raditi na povećanju plaća koje su nužnost, a istovremeno zadržavanju razine standarda društvenog života na koji smo navikli.
Vdović je istaknuo je kako će proračun biti financiran održivo, kroz projekte sufinancirane iz europskih fondova i domaćih izvora, a fokus će biti na nastavku započetih infrastrukturnih projekata te novim inicijativama koje poboljšavaju kvalitetu života građana.
Proračun odjela za gospodarstvo iznosi 10.718.000 eura. Kako je najavio pročelnik Hrvoje Krmelić, on uključuje projekte razvoja infrastrukture, financiranje RA MRAV, potpore poduzetništvu, poticanje poljoprivrede, unaprjeđenje turizma kroz više projekata, te projekte energetske učinkovitosti. Od kapitalnih projekata tu je izgradnja dječjih vrtića, rekonstrukcija doma u Repušnici, područnog vrtića Kutinska Slatina, rekonstrukcija doma u Radićevoj ulici….
Pročelnik za komunalni sustav Eduard Gelešić najavio je proračun od 12 mil eura od kojih s najveći dio (oko 10 mil eura) odnosi na ulaganja u izgradnju i održavanje cesta, parkirališta te pješačkih i biciklističkih staza. Dio troškova uključuje izgradnju LED rasvjete, zaštitu okoliša i odvojeno prikupljanje otpada.
Najveći proračun ima odjel za društvene djelatnosti s proračunom od 29 mil eura. Ova sredstva bit će usmjerena na obrazovne, socijalne i zdravstvene usluge, a uključuju pomoći i decentralizirana sredstava države. Školstvo i predškolski odgoj, vatrogastvo, razne vrste socijalnih pomoći i subvencija spadaju u ovaj proračun. Njime su planirana ulaganja u proširenje školskih kapaciteta, izgradnju pastoralnog centra, proširenje muzeja i gradske knjižnice te uređenje Pučkog otvorenog učilišta.
Proračun Ureda gradonačelnika koji je predstavio pročelnik Robert Kolenc iznosi 620.000,00 eura. Uz redovnu djelatnost on uključuje zaštitu i spašavanje, nabavku imovine, informiranje, održavanje digitalnog sustava, te razvoj malog i srednjeg poduzetništva.
Tijekom prezentacije, građani su imali priliku postavljati pitanja i sudjelovati u raspravi. Vijećnica SDP-a Jasminka Molnar iskoristila je ovu priliku kako bi ukazala na premala sredstva namijenjena gradskim KUD-ovima za njihov rad, kao i Školskom sportskom savezu koji uključuje veliki pogon odraslih i djece. Ukazala je i na potrebu osiguravanja sredstava za izjednačavanja plaća zaposlenika u gradskim ustanovama i tvrtkama s plaćama zaposlenika u gradskoj upravi.
Gradonačelnik je odgovorio kako je bitno da se stavke nalaze u proračunu, te da one nisu fiksne. „Svima od društava Grad će dodatno izaći u susret za njihove potrebe, tako je uvijek bilo i naći ćemo tu sredstva i na rebalansu ako bude potrebno. Veći je problem tko će voditi ta društva“, rekao je Babić. Složio se s vijećnicom oko navedene potrebe izjednačavanja plaća i koeficijenata zaposlenika što smatra pitanjem koje će se sigurno morati rješavati početkom 2025. godine.