Aktualnim satom započela je 28. sjednica Županijske skupštine. Uz niz pitanja vezanih uz obnovu nakon potresa, kao i realizaciju županijskih projekata i dodjelu potpora, vijećnici su iskazali interes i za teme koje su usko vezane uz Moslavinu.
Vijećnica Ljiljana Lampert (MOST) pitala kada će Kutina dobiti slična umirovljenička naselja po uzoru na ona u Petrinji, Glini i Sisku.
Darjan Vlahov, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, investicije, razvojne projekte i fondove Europske unije u odgovoru je napomenuo kako je županija napravila idejni projekt za županijsko umirovljeničko naselje na području Kutine. „Na temelju tog idejnog projekta, Grad Kutina nam je dao zemljište s pravom građenja. Mi sada radimo glavni projekt. Župan je u razgovoru s ministrom Piletićem razgovarao na temu natječaja koji se uskoro očekuje za deinstitucionalizaciju područja socijalne skrbi na koji Sisačko-moslavačka županija planira prijaviti navedeni projekt“ – rekao je u odgovoru Vlahov.
Početak gradnje navedenog naselja ovisi o dinamici izrade glavnog projekta, kazao je župan Ivan Celjak. „Kutina će dobiti sigurno najmodernije umirovljeničko naselje kakvo ima i Glina, Petrinja i Sisak. Mi smo jako zadovoljni tim projektom jer zaista se radi o kućama, čak s nešto više kvadrata nego što imamo na području Gline, Petrinje i Siska i to su uvjeti kakvi ne postoje u Hrvatskoj, to su uvjeti kakvi postoje malo gdje u Europi jer korisnici će moći biti samostalni u tim kućama. Naravno, uza sve ovo što se odnosi na aktivnosti Sisačko-moslavačke županije, važne su i aktivnosti nadležnog Ministarstva. Nadležno Ministarstvo mora donijeti određene podzakonske akte, mora urediti izvaninstitucionalno stanovanje ili organizirano stanovanje. Mi smo razgovarali o tome s ministrom Piletićem i uskoro ćemo imati sastanak gdje ćemo dogovoriti detalje. Kroz naš socijalni plan koji je u izradi, će to biti jedan od prioriteta. Moramo imati strateške dokumente na kojima temeljimo organizirano stanje i kada osiguramo sve te preduvjete mi ćemo sigurno krenuti u radove“- poručio je župan Celjak.
Vijećnica Luca Gašpar Šako (MOST) postavila je pitanje vezano uz niz planiranih peradarskih farmi na području Sisačko-moslavačke županije. „Prema informacijama sa stranice Ministarstva gospodarstva, planiraju se zahvati u području Općine Sunja četiri farme, u Mahovu četiri farme, Potoku tri farme, u Općini Velika Ludina osam farmi i klaonica, u Petrinji jedna farma, Općini Lekenik tri farme, valionica, tvornica stočne hrane i bioplinsko postrojenje, u Popovači tvornica stočne hrane, u Sisku klaonica i tako dalje. Koliki je broj zahvata za peradarsku proizvodnju planiran na području županije i jeste li svjesni da će planirane farme na području županije udvostručiti proizvodnju pilića?“ – pitala je Gašpar Šako te dodala kako je to veliko ekološko opterećenje za županiju i jesu li građani upoznati sa svim tim aktivnostima.
Blanka Bobetko Majstorović, pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i obnovu je istaknula kako su oni kao Upravni odjel zaduženi za izdavanje građevinskih i lokacijskih dozvola za područja županije, osim gradova Sisak, Petrinja i Kutina.
„Naše tijelo nije izdalo do sada niti jednu građevinsku dozvolu za farme o kojima pričate. Ja moram napomenuti da se za farme rade lokacijske dozvole. Prije lokacijske dozvole mora se provesti postupak procjene utjecaja na okoliš svake farme. U tijeku je provođenje postupka procjene utjecaja za okoliš za jednu farmu u Petrinji. Tek nakon što Ministarstvo donese odluku i rješenje da li je neki zahvat pozitivan za okoliš i da li se može graditi na određenom području, kreće se s izdavanjem građevinskih i lokacijskih dozvola. Do sada ovo tijelo nije izdalo niti jednu građevinsku i lokacijsku dozvolu za farme“ – rekla je Bobetko Majstorović te dodala da sve farme, kako bi dobile rješenje Ministarstva, moraju riješiti sva pitanja oko zaštite okoliša.
Fotografija: radio-banovina.hr