Kraju se privodi berba jabuka na moslavačkom području. Obilne kiše nakon dugog perioda visokih ljetnih temperatura prouzročile su velike štete. Po procjenama uzgajivača, jabuke će biti manje nego prethodnih godina, a čak 30 do 50% uroda je uništeno te će završiti u tzv. industriji, u sokovima i octu.
Predviđanja su da bi domaći urod jabuke na području Hrvatske mogao biti oko 61 tisuću tona, što predstavlja kontinuirani pad proizvodnje kraljice voća. „Najbolja proizvodnja u zadnjih 10 godina zabilježena je 2018. s preko 13,2 milijuna kg. Nakon toga ima evidentni trend pada. Hrvatska je te 2018. zabilježila urod 86 tisuća tona, a prošle godine 66,5 tisuća tona“ – ističe predsjednik Hrvatske voćarske zajednice Branimir Markota.
Također, napomenuti vrijedi i kako su velike razlike u kretanju proizvodnje pojedinih sorti. Evidentan je pad proizvodnje tzv. tradicionalnih „crvenih“ kao što su jonagoldi, jonaprinci, idared i to za cca 30%. Vrlo dobro se drže i imaju manji pad uroda, tek oko 10%, sorte kao što su golden delicius, fuji, grany smith i pink sortiment.
„Što se tiče ekološke proizvodnje ona je manja za desetak posto u odnosu na prethodnu godinu što je opet prvenstveno posljedica klimatskih situacije, a njezin udio je oko 5,7 % ukupne proizvodnje“- navodi Markota.
Proizvodnja jabuka generalno je prvenstveno zbog klimatskih neizvjesnosti sve problematičnija, sve manje dohodovna, a time i sve manje interesantna poljoprivredna proizvodnja. Hoće li se poljoprivredne površine pod ovom vrstom i dalje održavati ili će doći do određenih promjena, pitanje je na koje će nam voćari u sljedećih nekoliko godina dati konkretan odgovor. Trenutno, uz velika ulaganja (do 100 tisuća eura po hektaru) veže ih i velika ljubav prema ovom poslu, no, hoće li to biti dovoljno i ubuduće?