Stupilo je na snagu novo Rješenje o određivanju zona ograničenja i zaraženog područja zbog izbijanja afričke svinjske kuge. Kao zone ograničenja zbog izbijanja afričke svinjske kuge u populaciji držanih svinja određuju se područja zone zaštite u Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj županiji, a zone nadziranja uključuju i dijelove Osječko-baranjske županije. Kao zaraženo područje zbog izbijanja afričke svinjske kuge u divljih svinja određuju se dijelovi Karlovačke, Ličko-senjske i Sisačko-moslavačke županije.
Sisačko-moslavačka županija našla se na ovom popisu nakon što je afrička svinjska kuga u divljih svinja potvrđena na području lovišta III140 Zrinska Gora II.
Dijelovi Sisačko-moslavačke županije koji su određeni kao zaraženo područje su
c) Sisačko-moslavačka Županija
o općina Dvor
o općina Donji Kukuruzari
o općina Majur
o općina Hrvatska Dubica
– naselje Slabinja
– naselje Živaja
o grad Hrvatska Kostajnica
o grad Glina
– naselje Brestik
– naselje Momčilović Kosa
– naselje Trnovac Glinski
– naselje Martinovići
– naselje Mali Gradac
– naselje Veliki Gradac
o grad Petrinja
– naselje Tremušnjak
– naselje Veliki Šušnjar
– naselje Donja Pastuša
– naselje Gornja Pastuša
– naselje Mačkovo Selo
– naselje Begovići
– naselje Blinja
– naselje Dodoši
– naselje Miočinovići
– naselje Bijelnik
– naselje Jabukovac
– naselje Jošavica
– naselje Gornja Mlinoga
o općina Sunja
– naselje Radonja Luka
– naselje Čapljani
– naselje Drljača
– naselje Kladari
– naselje Vukoševac
– naselje Šaš
– naselje Slovinci
– naselje Četvrtkovac
– naselje Jasenovčani
– naselje Papići
– naselje Mala Gradusa
– naselje Velika Gradusa
– naselje Timarci
– naselje Mala Paukova
– naselje Staza
– naselje Kostreši Šaški
-naselje Pobrđani
-naselje Sjeverovac
-naselje Donji Hrastovac
U zonama ograničenja i zaraženom području provode se mjere određene naredbom donesenom na temelju članka 36. stavka 6. i članka 40. Zakona o zdravlju životinja, a koje odgovarajuće primjenjuju subjekti, druge relevantne pravne ili fizičke osobe koje drže i/ili prevoze i/ili rukuju Životinjama ili proizvodima životinjskog porijekla namijenjenima za prehranu ljudi, hranom za životinje i nusproizvodima životinjskog podrijetla koji nisu namijenjeni za prehranu ljudi, veterinari, ovlašteni veterinari’ veterinarski inspektori, lovoovlaštenici i lovci.
Mjere možete pronaći na ovom linku: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_07_77_1239.html
Ovim putem apelira se na posjednike da se najstrože pridržavaju svih mjera koje odredi Ministarstvo poljoprivrede i Veterinarska inspekcija.
Dodatno, kao mjera sprječavanja ilegalnog prometa živih svinja i svinjskog mesa i u cilju zaustavljanja daljnjeg širenja zaraze aktivni su punktovi s policijskim nadzorom na točkama na kojima je povećan rizik za pojavu potencijalnog ilegalnog prometa na području općina koje se nalaze u zoni zaštite.
Nakon provedenog elektronskog savjetovanja, objavljen je i Pravilnik o oznakama zdravstvene ispravnosti, identifikacijskim oznakama i posebnim oznakama hrane životinjskog podrijetla te utvrđivanju popisa objekata za umanjenje rizika od afričke svinjske kuge kojim se propisuje oblik i sadržaj oznaka zdravstvene ispravnosti i identifikacijskih oznaka kojima mora biti označena hrana životinjskog podrijetla u svrhu stavljanja na tržište, oblik i sadržaj posebnih oznaka kojima mora biti označena hrana životinjskog podrijetla te postupak određivanja objekata za umanjenje rizika od afričke svinjske kuge.
Detaljnije o svemu na poveznici: https://poljoprivreda.gov.hr/vijesti/na-snazi-novo-rjesenje-o-odredjivanju-zona-ogranicenja-i-zarazenog-podrucja-zbog-izbijanja-africke-svinjske-kuge/6296
Afrička svinjska kuga (ASK) je virusna zarazna bolest domaćih i divljih svinja koja se manifestira u obliku hemoragijske groznice, a smrtnost može doseći i 100%. Bolest nije opasna za ljude i druge životinje, već isključivo za domaće i divlje svinje. Uzročnik bolesti je DNA virus s ovojnicom koji spada u rod Asfivirusa iz porodice Asfarviridae.
Divlje svinje su glavni izvor zaraze za domaće svinje, a virus je izrazito otporan na vanjske uvjete i ostaje dugotrajno prisutan u okolišu na zaraženom području.
Do danas nije razvijeno cjepivo protiv ASK te nema drugog načina iskorjenjivanja u slučaju pojave ASK, osim provedbe strogih mjera kontrole, uključujući usmrćivanje domaćih svinja na zaraženim gospodarstvima.
Osim usmrćivanja svinja na zaraženim gospodarstvima, određuju se zaražene i ugrožene zone te rizične zone ovisno o epidemiološkoj situaciji, u kojima se uspostavljaju vrlo rigorozne mjere poput zabrane kretanja ljudi u zaraženu zonu u slučaju pojave bolesti u divljih svinja, zabrane prometa životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, naređuju se vrlo stroge biosigurnosne mjere, čišćenje i dezinfekcija vozila, opreme, pribora i dr.
U slučaju usmrćivanja domaćih svinja, posjednici imaju pravo na naknadu štete isplaćenu iz sredstva državnog proračuna, pod uvjetom da su na gospodarstvu provedene sve propisane preventivne mjere.