Povijesna udruga Moslavina prije 20 godina osnovana je kako bi doprinijela boljem poznavanju moslavačke povijesne baštine kroz istraživanje, popularizaciju i promociju.
Između ostalog, Udruga se usmjerila na istraživanje starih moslavačkih burgova, te je sa željom da zapisi o nekima od njih ostanu i za buduće naraštaje, izdala knjigu „Moslavačke priče iz davnina“, a koju potpisuju autorice Stela Kos i Silvija Pisk.
Promocija ovog djela održana je 10. ožujka u Knjižnici i čitaonici Popovača te je tom prigodom ravnateljica Knjižnice Ivana Vlašić naglasila kako su „Moslavačke priče iz davnina“ plod dugogodišnjeg rada udruge, zanimljive su i kvalitetne, a o tome govori i činjenica da su napisane i na engleskom jeziku.
Ukratko je sa sadržajem ove 70-ak stranica velike „knjižice“ okupljene upoznala Jasmina Uroda Kutlić, dopredsjednica Povijesne udruge Moslavina i ravnateljica Muzeja Moslavine Kutina. Istaknula je kako svaki grad, odnosno lokalitet koji je predstavljen, prate legende, a potom i činjenice o trenutnom stanju te mnoštvo fotografija, a što ovo izdanje i čini zanimljivim čitateljima svih generacija, ali ih i privlače kako bi se sami upustili u daljnje istraživanje. Kroz „Moslavačke priče iz davnina“ upoznati tako možete Garić Grad, Moslavinu grad, Košuta grad, Jelengrad, Bršljanac, baroknu Crkvu sv. Marije Snježne, ali i priču o nafti, odnosno Martinovom bunaru, priču o moslavačkom Robin Hoodu Joci Udmaniću, a na kraju i o najvećem i najstarijem pavlinskom samostanu u Hrvatskoj, Beloj Crkvi.
Promociji je nazočila i Mihaela Majcen Marinić, voditeljica Službe za knjigu i nakladništvo pri Ministarstvu kulture i medija. Autoricama je tom prigodom uputila pohvale jer u knjizi pišu na temelju svojih znanstvenih radova te drugih povijesnih izvora, ali i na temelju predaje „s koljena na koljeno“. Uspješno su pritom sačuvale jezik baka i djedova, a od kojih, kako je pojasnila, najviše se uči, pamti, prenosi i popularizira povijest našeg kraja.
Stela Kos okupljenima je ispričala kako ih je na ovo izdanje potaknula potreba iskazana od strane jednog lokalnog OPG-ovca, ali i ona na koju su naišle tijekom raznih konferencija i manifestacija, a na kojima nisu imale prigodne materijale koje bi mogle pokloniti, odnosno koji bi pratili njihova izlaganja. Zaključila je kako je ovo izdanje unatoč poteškoćama, a posebice koje su nastale zbog manjka financijskih sredstava uslijed pandemije i potresa ugledalo svjetlo dana.
Silvija Pisk je naglasila kako je ono namijenjeno svim zaljubljenicima u kulturnu baštinu, ali i svim turistima, te je primjereno svim generacijama.
Na kraju, autorice su zahvalile Gradu, Županiji, Knjižnici, Hrvatskom restauratorskom zavodu, Muzeju Moslavine Kutina, ali i privatnim autorima fotografija, promotoricama te svim građanima koji su pomagali rad Povijesne udruge Moslavina od samih početaka.
Knjiga „Moslavačke priče iz davnine“ javnosti je po prvi put predstavljena u Knjižnici i čitaonici Popovača, budući da su autorice iz tog grada. Posebnu im je zahvalu za ovaj pisani trag, ali i za sve ono što je Povijesna udruga Moslavina odradila u svojih prvih 20 godina, uputio gradonačelnik Josip Mišković.
Ovim djelom Moslavina je dobila publikaciju koja predstavlja njezinu zanimljivu baštinu, a s kojom se svi mogu ponositi.