PU sisačko-moslavačka: Apel vozačima u prometu

U deset mjeseci 2022. godine u odnosu na isto razdoblje 2021. godine, na području Policijske uprave sisačko-moslavačke zabilježeno je povećanje ukupnog broja prometnih nesreća za 2,3%. U ovim prometnim nesrećama smrtno je stradalo 11 osoba, što je u odnosu na 2021. godinu (10 osoba), povećanje za 10 %teško su ozlijeđene 84 osobe, što je smanjenje za 5 osoba ili 5,6 % u odnosu na 2021. godinu (89 osoba), lakše je ozlijeđeno 390 osoba, odnosno 24 osobe ili 6,6 % više nego u 2021. godini (366 osoba). Za istaknuti je da su po tri prometne nesreće s poginulim osobama evidentirane na području Kutine, Siska i Petrinje te jedna na području Novske.

Iako je u dosadašnjem dijelu ove godine, na cjelokupnom području ove Policijske uprave naglasak bio stavljen na postupanje prema počiniteljima prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i vožnje pod utjecajem alkohola, zabrinjava podatak da je broj alkoholiziranih sudionika u prometnim nesrećama približno podjednako zastupljen u odnosu na isto razdoblje prošle godine te da je kod 30-ak % alkoholiziranih vozača u nesrećama koncentracija alkohola bila veća od 1,5 promila, među kojima je veći broj alkoholiziranih vozača s koncentracijom alkohola većom od 2 promila.

Slijedom navedenog, trenutno stanje sigurnosti cestovnog prometa nije na razini ciljeva zacrtanih Nacionalnim programom sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske, odnosno daljnjeg smanjenja broja smrtno stradalih osoba.

S ciljem zaustavljanja nepovoljnog stanja sigurnosti u cestovnom prometu, opetovano apeliramo na sve sudionike u prometu, a naročito na vozače, da brzinu kretanja vozila prilagode trenutnim uvjetima na prometnicama, uz obvezu poštivanja zakonskih propisa, pri tom vodeći računa o sigurnosti svih sudionika u prometu.


Vozačima skrećemo pozornost da:

– brzinu kretanja vozila prilagode stanju i uvjetima na cesti, te da naročito budu oprezni kod pojave jutarnjih magli i prve kiše nakon dužeg suhog razdoblja, kada cesta postaje skliska i produžuje se zaustavni put,
– poštuju ograničenja brzine kretanja (zakonska ili ona postavljenim prometnim znakom, uključujući pritom i ograničenja na promjenjivoj prometnoj signalizaciji),
– ne konzumiraju alkoholna pića prije i za vrijeme vožnje,
– prilikom vožnje u kolonama drže dovoljan razmak između vozila,
– koriste sigurnosni pojas na svim sjedalima u vozilu,
– koriste zaštitnu kacigu,
– pobrinu se za adekvatan smještaj djece u vozilu,
– ne ulaze u rizična pretjecanja bez obzira na žurbu,
– ne koriste mobitel tijekom vožnje, a ako ga već moraju koristiti da to čine pomoću naprave koja omogućava njegovo korištenje bez upotrebe ruke,
– pješačkim prijelazima se približavaju smanjenom brzinom i povećanim oprezom,
– ako se kao pješak krećete kolnikom na javnoj cesti izvan naselja, hodajte uz lijevi rub kolnika u smjeru kretanja, a noću i danju u slučajevima smanjene vidljivosti, budite označeni nekim izvorom svjetlosti ili reflektirajućom materijom, odnosno koristite odjeću svjetlijih boja,
– biciklisti, budite propisno označeni, preporučamo da budete što vidljiviji, odnosno označeni reflektirajućom materijom (reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom biciklističkom odjećom), uz obavezno takvo opremanje prilikom vožnje van naselja noću, kao i danju u slučaju smanjenje vidljivosti,
– mopedisti i motociklisti – vozite s upaljenim dnevnim ili kratkim svjetlima tijekom cijele godine, koristite propisanu, homologiranu i uredno pričvršćenu zaštitnu kacigu, ali i drugu motociklističku opremu (jakna, hlače, štitnici, čizme, rukavice), krećite se dopuštenim brzinama, tijekom vožnje u skupini krećite se jedan iza drugog, ne precjenjujte vlastite mogućnosti, odnosno ne podcjenjujte opasnosti u prometu.
– također podsjećamo vozače mopeda, motocikla i bicikla na obavezu korištenja zaštitne kacige, a s obzirom na poljoprivredne radove i veći broj traktora na prometnicama, upozoravamo sve vozače da obrate pozornost i na ovu kategoriju vozila.

Ova Policijska uprava će u nadolazećem razdoblju dodatno pojačano poduzimati represivne aktivnosti usmjerene na činjenje prekršaja koji su najčešći uzročnici nastanka prometnih nesreća, naročito onih s najtežim posljedicama, a u prvom redu aktivnosti će prioritetno biti usmjerene na sprječavanje i sankcioniranje tzv „četiri glavne ubojice u prometu“:
·      prekršaje vožnje pod utjecajem alkohola
·      nepoštivanje dopuštenih brzina kretanja vozila
·      nekorištenje  sigurnosnog pojasa (vozača, ali i putnika na prednjim i stražnjim sjedalima, kao i nepropisan prijevoz djece)
·      nepropisna uporaba mobitela