U sklopu Muzejskog ponedjelja u Muzeju Moslavine u Kutini održano je predavanje Petra Sekulića iz Hrvatskog restauratorskog zavoda „Deset godina konzervatorsko- restauratorskih radova na Jelengradu (2012-2022)“.
Sve okupljene na samom je početku pozdravila ravnateljica Muzeja Jasmina Uroda Kutlić. Tom prilikom izrazila je zadovoljstvo jer je ovo zanimljivo predavanje upriličeno u Muzeju, ustanovi koja brojne aktivnosti posvećuje upravo ovom lokalitetu, a koji je od iznimnog značaja za Moslavinu.
Prilika je to bila da se istakne i važnost Povijesne udruge Moslavina, bez čije inicijative ne bi došlo do ovog važnog istraživanja, kao ni do promocije same utvrde koja slovi za jednu od najočuvanijih kasnosrednjovjekovnih utvrda sjeverozapadne Hrvatske.
Da je riječ o pozitivnom primjeru odnošenja lokalne zajednice prema baštini i prošlosti potvrđuje potvrdio je predavač Petar Sekulić iz Hrvatskog restauratorskog zavoda. „Jelengrad je središte povijesnog posjeda Moslavina koji se formirao već u 12. stoljeću. Izgrađen je na jednom uzvišenom platou, na izduženom prirodnom jezičcu. Po sadašnjim rezultatima arheoloških istraživanja, Jelengrad kakav danas poznajemo, djelo je gradnje u razdoblju bana Pavla Čupora, s kraja 14. i početka 15. stoljeća, dok je zadnji spomen iz 1591. kad se u vojnim izvorima spominje mogućnost njegove obnove.
Ključno za pristup samih istraživanjima je snimak postojećeg stanja, odnosno dokumentiranje svake faze istraživanja koja je temelj za nastavak, a nakon završetka sezone, odrađuje se i zaštita geotekstilom i šoderom, kako bi lokacija bila što pristupačnija za korištenje i održavanje. Konzervatorski radovi traju svake godine. U zapadnom dijelu imamo nekoliko zanimljivih otkrića, poput stražarskog hodnika ili ophoda koji je bio potpuno neočekivan. To je jedan od najatraktivnijih dijelova Starog grada Jelengrada. Trenutno se ne može gore, ali postoje planovi i ideje da se on prezentira za posjete turista. Tijekom istraživanja pronađena je ogromna količina pokretnog arheološkog materijala, to je dijapazon svakodnevnih predmeta srednjovjekovnog razdoblja; to su razni lonci, dijelovi keramičkih peći, naoružanje, velika količina streljiva za samostrel, puščano streljivo, potkova, konjska oprema, raznih srpova, noževa, utega i cijevi.“ -istaknuo je predavač Petar Sekulić.
Upravo dio spomenutih materijala je prikazan u Muzeju, dok se većina nalazi još u obradi, a potom će također biti prezentirana javnosti, rekao je na kraju Sekulić.
U ime Grada Kutine okupljene je pozdravila pomoćnica pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti Kornelija Marošević.
Fotografije: MMK