Osnovna škola Vladimira Vidrića u Kutini danas je bila domaćin projekta „Sa STEMom raSTEMo“ u koji su bili uključeni učenici trećih i četvrtih razreda ove škole.

Projekt provodi Društvo naša djeca Jastrebarsko, a o samom projektu više je rekla predsjednica DND-a Jastrebarsko i autorica projekta prof. Nikolina Ribarić.

„Mi smo u DND Jastrebarsko već od 2014. provodili projekt „Mali znanstvenici“ za koji se pokazao velik interes i to smo htjeli nadograditi. Tako je nastao ovaj STEM projekt koji ima za cilj jačanje prirodno znanstvene komponente ne samo u našem gradu već i globalno. Projekt vrijedan 2,3 mln kn je u 100% iznosu financiran vanjskim novcem, odnosno 85% sredstvima EU a 15% sredstvima iz proračuna RH“, rekla je autorica projekta.
Profesorica Ribarić naglasila je kako će projekt biti predstavljen u svih 20 županija, među kojima je i današnji posjet OŠ Vladimira Vidrića.
„S veseljem smo došli u OŠ Vladimira Vidrića i s radošću ćemo djeci popularizirati prirodnu znanost odnosno STEM područja dok su relativno mali, da ih pripremimo da zavole kemiju, biologiju, fiziku kako bi im bilo jednostavnije kada dođu u 7. razred. Naime iskustva govore da djeca puno bolje pristupaju STEM predmetima i otvorenije prihvaćaju nova znanja i spoznaje nakon ovakvih radionica“, dodaje Nikolina Ribarić.

Tako su djeca danas uz pomoć voditeljice projekta prof. Matee Baltorinić upoznali nove predmete.
„Učenici su imali priliku samostalno izvoditi pokuse na radionicama kemije i fizike, samostalno mikroskopirati, programirati robote i koristiti digitalne platforme“, objasnila je voditeljica projekta. Ovaj je program verificiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a provodi se u partnerstvu s Institutom Ruđer Bošković iz Zagreba i Centrom za kulturu Jastrebarsko. Reakcije učenika su više nego dobre i ta povratna informacija govori o važnosti sve ranije popularizacije znanosti kroz ovakve i slične projekte – poruka je s ovih radionica.

Ravnateljica OŠ Vladimira Vidrića Snježana Coha zadovoljna je što je OŠ Vladimira Vidrića jedna od 20 škola u RH, te jedina u Sisačko moslavačkoj županiji u ovom projektu. „Drago mi je da su našu školu prepoznali kao školu koja je otvorena projektima i da smo imali priliku našim učenicima približiti STEM područja“, rekla je ravnateljica OŠ V. Vidrića.

U program razvijanja novih inovativnih modela podučavanja bit će uključeno oko tisuću sudionika s područja cijele Hrvatske, a kao nagradu za uspješno sudjelovanje u radionicama sva djeca dobit će jednogodišnje licence za mozaBook platformu, kako bi samostalno mogla nastaviti svoj istraživački put u STEM-u.

