Na aktualnom satu kutinske sjednice Gradskog vijeća vijećnici su nakon dužeg vremena imali priliku postaviti pitanja uživo. Tu su se pokazali aktivnijima nego na on line sjednicama, a razgovaralo se o aktualnim temama. Nebojša Čović (HDZ), uz pitanja o funkcioniranju dimnjačarske službe na što su se žalili građani, postavio je pitanje o klizalištu, što je zanimalo i druge vijećnike, a o navedenim temama uskoro će biti i više informacija.
Vijećnicu SDP-a Daru Bursik zanimalo je jesu li se sastajala savjetodavna vijeća pri uredu gradonačelnika i primaju li članovi vijeća i novčanu naknadu. „Vijeća koristimo za sugeriranje odluka po potrebi i članovi vijeća naknade nemaju, a njihov je rad zadovoljavajući. Sugeriramo i strankama ukoliko vide da su njihovi predstavnici manje aktivni da ih zamijene zainteresiranijim članovima“, odgovorio je gradonačelnik Zlatko Babić. Bursik je pohvalila povećanje koeficijenata spremačica u Gradskoj upravi sugerirajući povećanje plaća spremačicama i u drugim ustanovama gdje je Grad osnivač. Gradonačelnik je rekao da se koeficijenti za ustanove donose se na njihovim skupštinama, te će se sukladno najavama zakona o minimalnom osobnom dohotku vjerojatno svi morati tome prilagoditi.
Tomislav Antolović (MOST) pohvalio je dosadašnje unaprjeđenje standarda u Odjelu za djecu s posebnim potrebama u OŠ Z. Franka, ali istaknuo potrebu za stvaranjem više grupa, odnosno da se od postojeće grupe naprave dvije zbog kvalitetnijeg rada. Gradonačelnik je odgovorio kako je za to potrebna dozvola Ministarstva, a Grad će učiniti što je u njegovoj moći da se ti pomaci u idućoj školskoj godini i naprave u suradnji s Ministarstvom.
Darko Kousek (MB 365) postavio je pitanje vezano uz klizalište, odnosno na koji je iznos ugovor potpisan i hoće li se ugovor moći izvršiti ako klizališta neće biti. U odgovoru gradonačelnika stoji kako je ugovor potpisan s izvođačem i išlo se na podijeljeni rizik. Klizalište traži određenu pripremu i dio plaćanja. Pola rizika snosi Grad, a pola izvođač, no sve što se uplati, ako klizalište nije stavljeno u funkciju, ulazi u troškove za sljedeću godinu. Riječ je o 250.000 kn i angažmanu Komunalnih servisa koji kroz klizalište ima mjesta i za stvaranje prihoda.
Nezavisnog vijećnika Dražena Kindermana zanima izlaz na glavnu cestu u Fumićevoj ulici u Repušnici koji nije dobro iscrtan i dolazi do problema u prometu. Zanima ga i da li se planira zamijeniti rasvjeta u tom dijelu grada i cijeloj Kutini općenito, te je ovu priliku iskoristio kako bi pohvalio početak gradnje kanalizacije u tom dijelu grada.
Gradonačelnik ističe kako plan zamjene javne rasvjete postoji i tome će se pristupiti, kao i iscrtavanju cesta što nije problem. Kanalizacija je krenula u Fumićevoj ulici i kako vrijeme odmiče radit će se više na novom sustavu kanalizacije, vodovoda i postojeće mreže. Uključivanje pojedinih sustava u pravu funkciju ovisi o završnom dijelu, prepumpnim stanicama, treba izgraditi i dio kolektora i postoji neki rok od tri godine za realizaciju cijelog projekta.
Dragutina Vagnera (HSS) zanima zašto se prišlo postavljanju velikih zastava duž županijskih cesta u središtu Kutine čije je postavljanje i održavanje zahtjevnije i skuplje, umjesto dosadašnjeg modela malih zastavica. „Stavili smo ih na frekventna mjesta i čekamo bolje vrijeme da se osuše, one će se skidati redovito i neće biti trajno postavljene. Htjeli smo malo dati snažniji dojam kod obilježavanja važnijih datuma. To nije prevelik trošak“, ističe Babić.
„Građani Vinogradske, njih 40-tak imaju premali pritisak vode i ne rade im plinski bojleri, te im to predstavlja veliki problem“ rekao je Josip Cerovec (SDP) tražeći odgovor gradonačelnika. Babić je rekao kako je riječ o poznatom problemu koji će se riješiti kroz projekt aglomeracije. „Otklonit će se ta uska grla tamo gdje nema dovoljno pritiska, mijenjat će se cjevovodi s većim promjerom i stavljat će se prepumpne stanice čime će taj problem biti u potpunosti riješen već u sljedećoj godini“, odgovara gradonačelnik.
Nezavisna vijećnica Irena Vdović postavila je pitanje vezano uz projekt kojim Sisačko moslavačka županija „prebija“ dug prema Gradu Kutini uređenjem igralište kod Tehničke škole, a rok za realizaciju je 31. 12. Zanima ju i kada će biti uređeno igralište s umjetnom travom? Za igralište kod Tehničke škole, kako ističe gradonačelnik, potpisan je ugovor s izvođačem radova koji je obišao teren, no zbog korone bilo je problema s radnicima, ali će se taj dio sigurno urediti s prolongiranjem roka. „Što se tiče zamjene umjetne trave na stadionu održan je sastanak s HNS-om i mi smo pripremili potrebnu dokumentaciju, uputili smo zamolbu i očekujemo prolazak na natječaju za iduću godinu“, kaže Babić.
Nezavisna vijećnica Ana Balaško postavila je pitanje vezano uz odlaganje otpada. Ukazala je kako korisnici u zgradama nemaju mogućnost odvoza papira i plastike u vrećama a polupodzemni spremnici imaju premale otvore, nepraktični su i to destimulira građane za odvajanje otpada. Spremnike treba više otvoriti jer ta mogućnost postoji. Dodaje i kako put do sortirnice nije adekvatno označen, te smatra da bi trebalo na duplim trakama otvoriti mogućnost odlaganja papira i plastike da se ne mora ići u sortirnicu.
Balaško je istaknula i problem prijema pacijenata u kutinski Dom zdravlja. „Treba tražiti od ravnateljice adekvatno rješenje da bolesni ljudi ne stoje u redovima na kiši i hladnoći bilo za pregled kod liječnika ili testiranje na COVID. Potencijalno rješenje vidim kroz uspostavu sustava naručivanja pacijenata i drive in testiranja. Jedno od rješenja mogla bi biti i montaža šatora previđenih za Zimsku čaroliju u Park zdravlja za pacijente“, kaže vijećnica.
Što se tiče spremnika gradonačelnik je rekao da će sugerirati tu mogućnost Eko Moslavini, a što se oznaka za reciklažno dvorište tiče Babić je objasnio kako one postoje i nije ga teško naći. Što se tiče prijema pacijenata u Domu zdravlja Kutina gradonačelnik je odgovorio kako će razgovarati s ravnateljicom Doma zdravlja. Ljetos se našlo rješenje u vidu suncobrana pa će se vidjeti može li se što učiniti, jednako tako razgovarat će se i postoji li mogućnost drugačije organizacije testiranje na COVID.