Vrhunac je sezone alergije na ambroziju. Kao i svake godine Grad Kutina na službenoj je internetskoj stranici ponovio upozorenje građanima i pravnim subjektima:
http://www.kutina.hr/…/Citanje-v…/ArticleId/33304/oamid/1491
Ljetno razdoblje vrhunac je sezone alergija. Od peludi alergogenih biljaka u zraku najzastupljenija je pelud ambrozije (Ambrosia artemisiifolia L.) koja je ujedno i najagresivniji alergen. Nažalost, ambrozija je neuništiva, nije ju moguće iskorijeniti, ali ju je moguće obuzdati. Želite li pomoći i sebi i drugima, sudjelujte u svim naporima uklanjanja korova, a naročito ambrozije puno prije nego počnu cvasti. Malo je alergičnih osoba koje nisu čule za ambroziju no znaju li kako izgleda i kako se boriti protiv nje prije nego izazove alergijsku reakciju?
Vanjski izgled ambrozije
•jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice glavočika (Compositae)
•1-1.5 metara visoka, stabljika je uspravna, razgranata i dlakava
•listovi su perasti duljine 5-10 cm, a cvjetovi su žućkasti, glavičasti, skupljeni u grozdaste cvatove na vrhovima stabljike i grane
•raste na poljima, voćnjacima, vinogradima, uz pruge, putove, kanale, na neobrađenim zemljištima….gdje god postoji površina s dovoljno sunca
•cvate od lipnja do početka kolovoza, najveća koncentracija peludi je u kolovozu i rujnu
Suzbijanje ambrozije
•ako se radi o pojedinačnim biljkama čupanjem zajedno s korijenjem (korištenje adekvatne odjeće i obuće)
•u slučaju većih površina preporučuje se košenje (prije cvatnje i to do 5 cm od tla)
•treba naglasiti da je vrlo važno ne uništavati biljku u kolovozu jer je tada u punom cvatu, pa se koncentracija peludi može višestruko povećati i time uzrokovati opsežnije tegobe
Pelud ambrozije izaziva
•kihanje, suzenje očiju, kašalj, začepljenost nosa i u težim slučajevima gušenje
•kod mnogih ljudi je uzročnik peludne hunjavice ili alergijskog rinitisa koji može prerasti u vrlo neugodnu alergijsku astmu
Obrana od ambrozije
•između 5 i 10 sati ujutro, izbjegavajte otvorene prostore i naporne tjelesne aktivnosti
•-na otvorenom nosite naočale ili sunčane naočale
•perite kosu prije lijeganja u krevet, a odjeću u kojoj ste bili vani odložite izvan spavaće sobe
•-odjeću nakon pranja sušite u kući (sprječavanje skuplja peludi)
Informirajte se o aktualnom stanju peludi ambrozije u vašem mjestu (www.zzjz-sk.hr)
Ministarstvo poljoprivrede izdalo je NAREDBU o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije u cilju njenog suzbijanja i sprječavanja daljnjeg širenja na području Republike Hrvatske.
Obveze iz NAREDBE odnose se na vlasnike i korisnike poljoprivrednog obrađenog i neobrađenog zemljišta, šuma i lovišta, ovlaštenike upravljanja i održavanja površina uz javne prometnice i željezničke pruge, ovlaštenike upravljanja parkovima i drugim javnim zelenim površinama, koji su dužni tijekom vegetacijske sezone sa svojih površina (uključujući i rubove parcela, šuma i poljskih putova) redovito uklanjati i suzbijati ambroziju i to agrotehničkim, mehaničkim i kemijskim metodama (NN 72/07).
Kome prijaviti područja obrasla u ambroziju?
Nisu svi jednako savjesni, a ni svjesni koliko je ambrozija alergogena i ima veliki negativni utjecaj na ljude.
Stoga sve poljoprivredne i ostale površine zarasle u ambroziju i druge korove možete prijaviti:
– komunalni redar – tel. 681 081, mob. 099/3999 537, 099/3999 569
– poljoprivredni inspektor – tel. 637 610
– savjetnik za poljoprivredu – tel. 692 028
ili na e-mail: kom-red@kutina.hr; gospodarstvo@kutina.hr.
Kazne
Prema Odluci o agrotehničkim mjerama i mjerama za uređivanje i održavanje poljoprivrednih rudina i mjerama zaštite od požara na području Grada Kutine za obveznike koji ne budu izvršavali svoju obvezu uklanjanja ambrozije propisane su slijedeće kazne:
– fizičke osobe i obrtnici: od 500,00 – 15.000,00 kuna
– pravne osobe: od 500,00 – 30.000,00 kuna
Pozivamo Vas da u interesu zdravlja naše djece i svih građana Grada Kutine izvršavamo naredbu Ministarstva poljoprivrede kako bismo spriječili neugodne i opasne zdravstvene tegobe koje uzrokuje ambrozija.