“Destinacijska atrakcija Park prirode Lonjsko polje – inovativni programi dodatne turističko – ugostiteljske ponude” projekt je koji su na konferenciji za novinare u Gradu Kutini predstavili njegovi nositelji, Pučko otvoreno učilište Kutina, a riječ je o projektu vrijednom 1.282.887,50 kn sredstava EU.
U projektu „Destinacijska atrakcija Park prirode Lonjsko polje – inovativni programi dodatne turističko – ugostiteljske ponude“ sredstva EU fonodva su u 100% iznosu bespovratna, a provedba projekta traje 18 mjeseci točnije od 10. travnja 2018. do 10. listopada 2019. godine.
Nositelj projekta je POU a na konferenciji za novinare predstavile su ga voditeljica projekta Jelena Crnac, te ravnateljica POU kutina Jasminka Molnar. U predstavljanju je sudjelovala i predstojnica HZZ-a PU Kutina, Sonja Repić, kao jedne od ustanova partnera ovoga projekta. Uz HZZ, partneri na projektu su i Udruga nastavnika u djelatnosti ugostiteljskog obrazovanja (UNUO), Hotel Kutina d.o.o. i Pentagon, obrt za trgovinu, ugostiteljstvo i usluge.
Gradonačelnik Grada Kutine Zlatko Babić čestitao je Pučkom otvorenom učilištu na uspješno dobivenom projektu čija je realizacija u tijeku te iskazao zadovoljstvo zapošljavanjem osoba u projektu, ali i osposobljavanjem zainteresiranih sugrađana koji se nalaze na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje jer je cilj upravo jačanje kompetencija nezaposlenih osoba. Specifični ciljevi projekta su poboljšanje stručnih i pedagoških vještina i znanja stručnjaka iz turističko-ugostiteljskog sektora, odnosno 6 predavača Učilišta i 6 mentora tvrtke i obrta te stjecanje općih kompetencija i mekih vještina 48 nezaposlenih pripadnika ciljanih skupina, njih 26 do 25 godina života, 20 iznad 54 te 2 osobe s invaliditetom, a sve to kroz razvoj i provedbu 2 inovativna programa osposobljavanja, a to su voditelj agroturističkog gospodarstva i priprematelj tradicijskih slastica. 48 pripadnika ciljanih skupina ovime stječu stručna znanja za integraciju na tržište rada. Uz 2 navedena inovativna programa osposobljavanja postoji i treći, naziva „Stručna znanja i pegaoške vještine“ gdje se 6 predavača i 6 mentora osposobljava u području andragoških vještina, socijalnih usluga, radu osobama s invaliditetom te u poduzetništvu u turizmu. Na temelju naučenog osposobljeni su mentorirati 48 pripadnika ciljanih skupina kada krene njihovo osposobljavanje. „Što se tiče provedbenog dijela, mogu reći da smo veliki indikator projekta postigli, a to je obrazovanje budućih predavača i mentora kroz program „Stručna znanja i pedagoške vještine“ temeljem kojega su se osposobili u području specifičnih vještina potrebnih za provedbu programa „Voditelj agroturističkog gospodarstva“ i „Priprematelj tradicijskih slastica“ i time stekli potrebne certifikate za osposobljavanje budućih polaznika“, istaknula je Jelena Crnac, voditeljica projekta te dodala da su sa istima bili na studijskom putovanju u Istri i Sloveniji gdje su učili kroz primjere dobre prakse kolega iz sličnih gastronomskih, slastičarskih i agroturističkih zanimanja.
Za sudjelovanje u programu osposobljavanja pod nazivom „Priprematelj tradicijskih slastica“, polaznik mora imati minimalno završenu osnovnu školu i 15 godina života te liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za invalide odnosno rješenje o vrsti invaliditeta. Završetkom ovog programa polaznik će se upoznati s radom slastičarske radionice, znati odabrati i pripremiti kvalitetne domaće namirnice, pripremiti i zgotoviti tradicijske slastice, znati ukrasiti slastie na pravilan način itd. „Ovaj program dobio je odobrenje od strane Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, te se nadamo i skoroj verifikaciji od strane Ministarstva obrazovanja. Ovaj program se upisuje u evidenciju o radnom stažu“, istaknula je Jelena Crnac, voditeljica projekta.
Za sudjelovanje u programu „Voditelj agroturističkog gospodarstva“, polaznik mora imati minimalno završenu osnovnu školu i 18 godina života te liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti, za invalide – rješenje o vrsti invaliditeta. Završetkom ovog programa polaznik će naučiti kako urediti, voditi i registrirati malo obiteljsko agroturističko gospodarstvo, kako organizirati i provesti unutarnje i vanjsko uređenje objekta, kako plasirati vlastite proizvode, promovirati ponudu vlastitog agroturizma itd..Programi osposobljavanja neće se provoditi u isto vrijeme. Provedba započinje čim se skupi dovoljan broj zainteresiranih polaznika što će najvjerovatnije biti u veljači slijedeće godine.
„Budući da je glavni problem koji rješavamo projektom niska razina praktičnih znanja, vještina i općih kompetencija osoba za rad u turizmu/ugostiteljstvu, te nedostatak praktičnog osposobljavanja u realnim uvjetima, shodno potrebama tržišta rada SMŽ, apeliram na sve koji su nezaposleni, a mlađi su od 25 godina i stariji od 54 godine, te osobe s invaliditetom da se jave u kutinsko Pučko učilište, informiraju o projektu, o benefitima osposobljavanja i tako osnaže svoju priliku za zapošljavanje na tržištu rada te steknu nove vještine i poznanstva“, poručila je Jelena Crnac, voditeljica projekta.
„Ovaj projekt je jedan od dva projekta koje POU provodi i koji su financirani u stopostotnom iznosu iz EU fondova. Kroz ovaj projekt sudjeluje većina upravnog djela POU u projektnom timu s novozaposlenom voditeljicom projekta. Ovaj projekt je vrlo bitan i za Grad Kutinu, ali i cijelu Sisačko – moslavačku županiju, jer kroz njega osposobljavamo ljude koji su nezaposleni i spadaju u teže zapošljivu ciljanu skupinu na području SMŽ. Zadovoljni smo što je Europska unija ova projekt prepoznala i što ga Pučko otvoreno učilište provodi“, istaknula je Jasminka Molnar, ravnateljica POU Kutina te dodala da je dodijeljen predujam u visini od 513.155 kn koji će biti potrošen do kraja ove proračunske godine.